Nezabúdajme, že pokožka čo do rozlohy je našim orgánom s najväčšou plochou. Jej povrch tvorí približne 1,5 - 2 štvorcové metre, čo predstavuje asi 16 % celkovej hmotnosti človeka, teda v priemere cca 7-10 kíl. To je celkom dosť, pravda? Pokožka poskytuje bariéru medzi naším vnútrom a vonkajším svetom. Je teda logické, že nielen chráni naše vnútorné prostredie, ale môže naopak tiež absorbovať rozličné látky, ktoré nášmu telu škodia. Len si predstavte, s koľkými rozličnými látkami, emulziami, gélmi, krémami a rôznymi inými výdobytkami moderného chemického priemyslu, na ktoré si teraz ani nespomenieme prichádza do styku. Až 60% všetkých látok, čo nanesieme na kožu, sa vstrebe.
Niekedy nie je vôbec jednoduchá vyznať sa v zloženiach produktov, čistiacich prostriedkoch a kozmetiky, ktoré nakupujeme. Sme zasypaní toľkými informáciami, že možno sa aj jednoducho odmietame zapodievať ďalšími kvantami informácií a potvrdzovať či vyvracať ich domnelú škodlivosť. Najčistejšia prírodná a EKO drogéria sa môže však vyšplhať do rádovo pekných stoviek eur a poľahka vyprázdniť našu peňaženku.
Prírodná verzus Syntetická drogéria
Obecne platí pravidlo, že za prírodnú kozmetiku sa považuje taká kozmetika, ktorá obsahuje aspoň 85% zložiek prírodného pôvodu. V roku 2000 definoval Výbor pre verejné zdravie Rady Európy, že je kozmetický prípravok prírodný, ak je pripravený zo zložiek prírodného pôvodu (to sú rastliny, zvieratá, minerály) získaných mikrobiologickými, enzymatickými alebo fyzikálnymi metódami, a to lisovaním, destiláciou, extrakciou, filtráciou alebo sušením.
A ktorým zložkám je najlepšie sa vyhnúť? Parabénom, PEG, SLS a minerálnym olejom. Tieto chemické látky sa nachádzajú vo väčšine bežne cenovo dostupných kozmetických prípravkoch, ktoré nás pútajú svojim obalom a famóznou cenou na letáku. Čo už len môže byť na nich také zlé, keď ich predávajú a toľko ľudí ich od vekov kupuje? Ktoré zložky sú škodlivé a mali by ste sa im určite vyhnúť:
Aluminium - Hliník
Usádza sa tele, vyvoláva problémy nervového systému, zlú funkciu ľadvín, negatívny vplyv na plodnosť. Nachádza sa v antiperspirantoch a sprejoch.
Čo hľadať v zložení: Aluminum Chloride, Aluminum Chlorohydrate, Aluminium zirconium tetrachlorohydrex gly, Aluminium zirconium trichlorohydrex gly.
Ftaláty
Ftaláty sú estery kyseliny ftalovej. Sú to syntetické látky, ktoré sú nebezpečné aj pre naše telo. V kozmetike sa používajú na zvýraznenie vône, ako rozpúšťadlá alebo na denaturáciu alkoholu. Môžu ovplyvniť náš reprodukčný systém, hormonálny systém a sú nevhodné najmä pre malé deti. U dospelých ohrozujú napríklad funkciu pečene alebo obličiek. Spôsobujú alergie a astmu. Spájajú sa aj s rakovinou.
Čo hľadať v zložení: phthalate, DEP, DBP, DEHP, fragrance.
Parabény
Používané ako konzervanty, nájdeme ich v mnohých vo veľkom používaných produktoch - šampóny, kondicionéry, krémy, peelingy. Na etikete sú uvedené ako napr. ethylparaben, methylparaben ap. Spájajú sa tiež s rakovinou, narušením endokrinného systému a iné.
Čo hľadať v zloženní: Ethylparaben, butylparaben, methylparaben, propylparaben, isobutylparaben, isopropylparaben, ďalšie s koncovkou – paraben.
Formaldehyd
Pravdepodobný karcinogén a dráždivá látka, ktorá sa dala nájsť v prípravkoch na nechty, farbách na vlasy, lepidlách na falošné riasy, šampónoch. Zakázaný v Európskej únii.
Čo hľadať v zložení: Formaldehyde, quaternium-15, DMDM hydantoin, imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea, polyoxymethylene urea, sodium hydroxymethylglycinate, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (bromopol) a glyoxa.
Minerálny olej
Vedľajší produkt ropy, ktorý sa používa v detskom oleji, hydratačných produktoch, stylingových géloch. Vytvára film, ktorý zhoršuje schopnosť pokožky uvoľňovať toxíny.
Čo hľadať v zložení: Petrolatum, Petroleum Jelly, Paraffin Oil, Mineral Oil and White Petrolatum (refined and safe for use).
Tenzidy - SLS a SLES
SLES (Sodium Laureth Sulfate) a SLS (Sodium Lauryl Sulfate) sú chemické látky, ktoré sa nachádzajú v prípravkoch na vlasy, farbách na vlasy, výrobkoch na osobnú a dentálnu hygienu. Kedysi sa hojne využívali ako odmastňovač. Používajú sa tiež ako emulgátor, penidlo alebo zmäkčovadlo. Tenzidy môžu spôsobiť napríklad podráždenie očí a nepriaznivo ovplyvniť náš dýchací systém alebo plodnosť. Okrem toho vysušujú pokožku a podporujú tvorbu lupín alebo vypadávanie vlasov.
Čo hľadať v zloženiach: SLS, SLES, Sodium laureth sulfate.
Ak chcete siahnuť po prírodnej certifikovanej kozmetike obzvlášť jemnej k citlivej pokožke, ktorá si udržuje svoj štandard a nezaťažuje pokožku zbytočnými chemickými zložkami a zároveň na ňu nechcete alebo nemôžete minúť polovicu výplaty, vyskúšajte osobnú kozmetiku od Signor Natur.
Ako jediný prinášame na slovenský a český trh výnimočne "férovú" prírodnú certifikovanú kozmetiku Biolis Nature v širokej palete - sprchové gély, telové krémy, krémy na ruky a nohy, mydlá na ruky i tvár s komplexami BIO olejov, radu detskej prírodnej kozmetiky s BIO kamilkou, 100% prírodné balzamy na pery či BIO pasty na zuby. Vyskúšajte a presvečte sa sami. Vaša pokožka Vám dá odpoveď.
Váš Signor Natur
Navonia Váš Domov prírodou